Pozorování Slunce dalekohledem

hlavní stránka HPHK ] [ pozorování Slunce na HPHK ] přechod Venuše ON-LINE ]


přechod Venuše 8. 6. 2004 ]Pozorování Slunce dalekohledem je nebezpečné!

Dalekohled podstatně zesiluje světlo. Světlo, které do dalekohledu vstoupí objektivem, se v dalekohledu koncentruje do výstupního svazku o průměru několika milimetrů. Slunce dává tolik světla, že jeho koncentrovaná energie, dopadne-li do oka (nebo jinou překážku - zkuste u okuláru dalekohledu namířeného na Slunce podržet papír), se rychle přeměňuje na teplo a oko se "vypálí". Hrozí trvalá ztráta zraku!

Existují dvě dobrá řešení: před objektiv nasadit vhodný filtr nebo do dostatečné vzdálenosti za okulár umístit stínítko a dalekohled využít jako promítačku. První metoda vyžaduje kvalitní filtr (v dalekohledu se všechny nedokonalosti filtru násobí), který bývá drahý. Druhá metoda je pro amatérské pozorovatele mnohem schůdnější. Je však třeba dát pozor, aby v dalekohledu nebyly hořlavé (plast, dřevo) součásti (tubus, okulárové clonky, ...). V tomto případě tedy hrozí poškození dalekohledu.

POZOR! Filtr pro pozorování Slunce očima nelze použít tak, že se přes něj podíváme do okuláru dalekohledu. Teplo, které se vytvoří pohlcováním slunečního světla, může způsobit prasknutí filtru.
nahoru ]


Jan Veselý (vesely@astrohk.cz), 5. XII. 2003