PŘEDCHOZÍ  DALŠÍ

6. Další úlohy

Do této kapitoly jsem zahrnul dvě úlohy, které se tématicky nedaly zahrnout do žádné z kapitol předchozích. První úloha, která se zabývá změřením poloměru Země fotografickou metodou, by však svou důležitostí mohla být zařazena i jako úloha úplně první - poloměr Země patří mezi základní astronomické konstanty, o tomto rozměru se žáci dozvídají určitě dříve, než o vzdálenostech Země - Měsíc nebo Země - Slunce. Je to ovšem úloha opět náročnější, vyžaduje stejně jako úloha číslo 7 (kapitola 3.4, str. 26) fotografování ze dvou různých míst.

Druhou úlohou je sledování přeletu družice. V poslední době zaujaly přelety družic velkou část laické veřejnosti: ať už se jedná o poslední přelety MIRu (ukončil svou činnost pádem do atmosféry Země 23. března 2001), nebo nově vznikající kosmické stanice ISS.

6.1 Poloměr Země

První nám známé a poměrně přesné pokusy o určení poloměru Země provedli dva význační vědci: nejprve Eratosthenes (283-200 př. n. l.) a později Posidonius (140-50 př. n. l.).

Eratosthenes měřil obvod Země pomocí pozorování ze dvou míst - ze Syeny v dnešním Asuánu v Egyptě a v Alexandrii v dolním Egyptě. Změřil, že v době slunovratu, kdy je v Syeně Slunce v poledne přímo nad hlavou, je v Alexandrii o padesátinu kruhu (tedy o 7° 12˘ ) od nadhlavníku vzdáleno. Ze znalosti vzdálenosti obou pozorovacích míst poté spočítal obvod Země na 250 000 stadií. Předpokládá se, že jedno stadium mělo asi 157 metrů. Potom je výsledek poměrně přesný: 39 000 km.

Posidonius proměřoval mezi Alexandrií a ostrovem Rhodes ve Středozemním moři. Proměřil posun hvězdy Canopus (a Car, jižní souhvězdí Lodní kýl). Proměřením zjistil poloměr Země alespoň řádově správně: 4 600 km.

Metodu změny výšky hvězdy budeme používat i my. Úloha tedy zní:

ÚLOHA 13: S pomocí níže uvedené metody změřte poloměr Země.

 

Obrázek 6.1: Nákres principu metody určení poloměru Země

 Budeme potřebovat:

Nejprve si vybereme dvě vhodná stanoviště. Měla by od sebe být vzdálena nejméně 100 kilometrů po poledníku a neměla by být osvětlena silným městským světlem. Nejlépe v ten samý čas na obou místech vyfotografujeme hvězdné nebe, a to tak, aby se nadhlavník nacházel uprostřed fotografie. Musíme tedy zajistit, aby fotografický přístroj ležel v horizontální poloze.

Předpokládejme, že jsou od nás hvězdy vzdáleny vzhledem k poloměru Země v nekonečné vzdálenosti. Potom situace pozorování stejné hvězdy ze dvou různých míst na Zemi dopadne tak, jako na obrázku 6.1. Oba dva pozorovatelé vidí danou hvězdu, ale zatímco pro jednoho pozorovatele se hvězda nachází v nadhlavníku, pro druhého je od nadhlavníku posunuta o D z. Je vidět, že tento úhel je roven úhlu D j , který závisí na vzdálenosti obou pozorovacích stanovišť l.

Platí jednoduchý vztah:

Hodnota D j v tomto vztahu je samozřejmě zadána ve stupních.

Lze tedy ze znalosti l a D z spočítat poloměr Země R jako:

Určíme-li z obou fotografií úhlový posun D z ve stupních jedné hvězdy, která se na jednom stanovišti nacházela v nadhlavníku a na druhém byla posunutá, potom dosazením do daného vztahu určíme poloměr Země. Na jedné fotografii se tedy hvězda bude nacházet uprostřed, na druhé fotografii bude posunuta právě o D z.

Metodu přepočtu posunu jednoho objektu na dvou fotografiích na stupně je již zmíněna v kapitole 3.4 (strana 26). Není tedy problém při znalosti ohniskové vzdálenosti objektivu a velikosti políčka negativu filmu tento úhel zjistit.

Chceme-li naměřit poloměr Země R s malou chybou D R, je nutné určit s malou chybou i úhlový posun D z. Vztah mezi chybou D z (tuto chybu označme eD z) a chybou D R je:

Nechť je vzdálenost l = 100 km. Chceme-li tedy naměřit poloměr Země s relativní chybou nejvýše 15 % (to je s chybou ±  1000 km), je nutné změřit úhlový posun D z s přesností alespoň 0,14° , což při použití fotoaparátu s ohniskovou vzdáleností 135 mm a políčkem negativu 24´ 36 mm (viz strana 28) znamená odečíst tento posun s přesností 1/3 mm. Při l = 150 km stačí přesnost odečtu 0,5 mm.

Co se týká vhodného filmu, je dobré použít film s vyšší citlivostí. Čím vyšší citlivost filmu, tím hlubší bude fotografie, tedy tím více hvězd se na negativ zachytí. Doporučuji film o citlivosti 300 ASA a vyšší. Není nutné tuto úlohu exponovat na barevný film, stačí černobílý.

Je důležité vyfotografovat situaci v ten samý čas na obou místech. Nemáme-li možnost pozorování ze dvou míst současně, je dobré přejet na druhé pozorovací stanoviště ihned následující noc. Jak již jsem zmínil v kapitole 4.1, hvězdný den trvá 23 hodin a 56 minut (pro přesnost ještě 4 sekundy). Platí tedy, že měříme-li na druhém stanovišti o jeden den později, musíme hvězdy vyfotografovat o 3 minuty a 56 sekund dříve, abychom zajistili stejné postavení hvězd.

Korekci je nutné udělat i v případě, že obě pozorovací stanoviště neleží na stejném poledníku. Jsme-li východněji, hvězda se v ten samý čas nachází více na západ. Je tedy nutné opět s fotografováním začít dříve, v závislosti na tom, jak velká je změna v zeměpisné délce obou stanovišť. Obecně platí, že změna zeměpisné délky o 15° odpovídá časovému posunu jedna hodina. Určit změnu v zeměpisné délce lze s pomocí zeměpisného atlasu, lze také (máme-li tu možnost) využít systém GPS, který dokáže lokalizovat přijímač GPS díky 24 navigačním družicím na oběžné dráze.

6.2 Přelet družice

Ve třídách, ve kterých jsem učil, postupně narůstal zájem o přelety družic nad naším územím s tím, jak se blížil plánovaný zánik kosmické stanice MIR v zemské atmosféře. Jednou z úloh, kterou lze naměřit, je určení výšky družice ze známé doby přeletu družice nad pozorovacím stanovištěm.

Ale z toho důvodu, že se dráhy družic z pohledu pozorovatele promítají většinou na elipsy, a odvození vztahu mezi dobou přeletu a výškou nad Zemí by tedy používalo složitějších vztahů, rozhodl jsem se formulovat poslední úlohu takto:

 

ÚLOHA 14: Vyhledejte z dostupných zdrojů informace o přeletu některé družice nad naším územím a v daný čas družici pozorujte. .

 

Obrázek 6.2: Nákres situace přeletu Mezinárodní kosmické stanice ISS dne 31.3.2001 (zdroj: www.heavens-above.com)

Informace o přeletech družic jsou k dispozici zejména na internetu. Existuje několik webových stránek, na kterých po zadání pozorovacího stanoviště a zvolení pozorované družice obdržíte informace o přeletech na několik dní dopředu. Odkazuji zejména na www.heavens-above.com a www.mus.cz/~ales/index.htm. První ze zmíněných odkazů umožnuje i grafické znázornění přeletu (viz obrázek 6.2).

Poznat na nebi družici není těžké. Vypadá jako bod, který nehlučně letí mezi hvězdami. Na rozdíl od letadla nejsou vidět žádná navigační světla, nemění směr letu, není slyšet žádný zvuk. Jelikož jsou satelity zpravidla vypouštěny pomocí zemské rotace, většina z nich se pohybuje ze západní poloviny oblohy k východní (například ISS). V opačném směru výjimečně létají družice Seasat či Geosat. Některé sondy létají na polární dráze (Iridium, meteorologické a zpravodajské družice).

Jak dochází ke svitu umělých satelitů? Samozřejmě nesvítí, ale odrážejí sluneční záření. Proto jich je nejvíce vidět za soumraku během letních měsíců. Za dvě a půl hodiny po západu Slunce, kdy už je dostatečná tma, sahá zemský stín asi do výšky 100 kilometrů. Tělesa, která prolétají v menší vzdálenosti, pak již nejsou Sluncem osvětlena a my je tedy nevidíme. Za další hodinu Slunce klesne ještě hlouběji, natrvalo nám zmizí družice na nižší dráze než 200 kilometrů. A tak dál. Převážná většina družic se pohybuje ve výškách 300 až 500 kilometrů nad povrchem Země (dle [14]).

Velice pěkným pozorováním jsou takzvané záblesky družic sítě Iridium (pěkné informace o těchto družicích jsou k dispozici na internetové stránce www.decros.cz/~iridium_flare), která umožňuje mobilní komunikaci po celém světě. Satelity létají ve výšce 780 kilometrů po šesti polárních drahách. Na každé orbitě se jich pohybuje jedenáct, přelety tedy dělí pouze devět minut. Iridia mají výšku asi čtyři metry a jsou doplněny zvláštními anténami, pokrytými kvůli tepelné izolaci pokoveným teflonem. Na pár okamžiků se tak při vhodném postavení pozorovatele, Slunce a sondy zjasní tento satelit až na -8 mag! Je ovšem nutné si uvědomit, že zjasnění opravdu záleží na místě pozorování, takže zatímco na jednom stanovišti lze tak jasný záblesk pozorovat, o pár set metrů dál už tomu tak nebude. Typické zjasnění trvá mezi pěti až dvaceti sekundami a může tedy být výjimečně jasné. Během této nejjasnější fáze urazí sonda po nebi pět až deset stupňů.