Vypsané (bakalářské) práce
- Řešení světelné křivky zákrytové dvojhvězdy:
- Seznámení se s programy na řešení světelných křivek zákrytových dvojhvězd. Vytipovat si jeden konkrétní systém z databáze CCD měření Ondřejovské observatoře, anebo naměřit křivku vlastní. Kompletní analýza daného systému na základě takto získané křivky a diskuze ohledně fyzikálních parametrů takovéhoto systému (rozměry složek, teploty, svítivosti,...)
- Literatura:
- Wilson, R.E., & Devinney, E.J. 1971, The Astrophysical Journal 166, 605
- Prša, A., & Zwitter, T. 2005, The Astrophysical Journal 628, 426
- Kallrath, J., & Milone, E.F. 1999, Eclipsing binary stars : modeling and analysis / Joseph Kallrath, Eugene F.Milone. New York: Springer, 1999
- Anotace: V naší Galaxii je odhadem asi 100 milionů zákrytových dvojhvězd. Z nich je jich asi 15000 známo a pozorováno. Úkolem bude vybrat si jeden zajímavý zákrytový systém a s pomocí naměřené světelné křivky ho analyzovat. Programů na řešení světelných křivek je mnoho, z nich nejjednodušší (uživatelsky) je pravděpodobně PHOEBE. S jeho pomocí je možné modelovat danou dvojhvězdu co se týče její geometrie, a fyzikálních charakteristik. Podrobnou analýzou získáme představu o jeho obou složkách, jejich poloměrech, teplotách, hmotnostech, spektrálním typu, i vzdálenosti.
- Pulzující komponenty ve dvojhvězdách:
- Podrobné seznámení se s odbornou literaturou o daném jevu, a to jak z článků na dané téma, tak i ze základní monografie o dvojhvězdách. Hlavním výsledkem by měla být přehledná rešeše dosavadních znalostí, a seznam všech dodnes objevených systémů, které obsahují pulzující složku a jsou zároveň dvojhvězdy. Součástí bude také naměření konkrétního systému na observatoři v Ondřejově a analýza tohoto měření.
- Literatura:
- E. Soydugan et al. 2006, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 370, Issue 4, pages 2013 - 2024
- E. Soydugan et al. 2005, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 366, Issue 4, Pages 1289 - 1294
- Batten, Alan H. 1973, Binary and multiple systems of stars, Pergamon Press, International series of monographs in natural philosophy; v. 51
- Anotace: Pulzující hvězdy jsou velmi obvyklým fenoménem. Obzvláště některé typy pulzujících hvězd jsou jasně vymezeny polohou v H-R diagramu co se týče jejich fyzikálních vlastností. Zvláště v zákrytových dvojhvězdách jich známe již několik desítek. Studium takovýchto systémů je důležité, neb existuje hypotéza spojení pulzační a orbitální periody u daného systému. Náplní bakalářské práce by měla být kompilace takovýchto známých systémů a kritické zhodnocení zdali opravdu existuje statisticky významná korelace mezi oběma periodami. Součástí bude také naměření některého známého systému na observatoři v Ondřejově. V obdobném studiu lze dále pokračovat i v diplomové práci.
- Studium souvislosti změn periody a spektrálního typu u zákrytových dvojhvězd:
- Rešerše literatury z oblasti zákrytových dvojhvězd a jejich změn periody. Kritické posouzení systémů, ve kterých dochází k periodickým změnám periody. Test statistické významnosti korelace mezi spektrálním typem a změnou periody.
- Literatura:
- Hall, D. S. 1989, IAU, NSERC, Canadian Institute of Theoretical Astrophysics, Space Science Reviews, vol. 50, p. 219-233
- Hoffman, D. I. 2006, The Astronomical Journal, Volume 132, Issue 6, pp. 2260-2267
- Kreiner, Jerzy M.; Kim, Chun-Hwey; Nha, Il-Seong 2001, An Atlas of O-C Diagrams of Eclipsing Binary Stars, Cracow, Poland
- Anotace: V roce 1989 publikoval D.S.Hall práci, v níž uvádí, že existuje korelace mezi spektrálním typem sekundární složky v zákrytové dvojhvězdě a tím, jak se zdánlivě mění její orbitální perioda. Hraničním spektrálním typem je zde uveden typ F5. V té době byla analýza provedena s přibližně 100 systémy, ovšem od té doby jejich počet pro takovouto analýzu velmi vzrostl a podobná analýza by mohla být provedena i nyní s daleko větším počtem systémů a s přesnějším určením jejich parametrů. Podrobná analýza této hypotézy je velmi užitečná, protože se na tuto práci stále odkazuje při změnách periody, které jsou vysvětlovány magnetickým polem. V daném tématu lze dále pokračovat i v rámci diplomové práce.
Copyright (c) 2009