Toshiba T1900S & linux

English
Procesori486SX, 25MHz
Paměť4096 kB
Harddisk124 MB, miniIDE
Displayčernobílý LCD, VGA 640x480
Ostatní3.5'' floppy, sériový, paralelní port, PCMCIA I,
PCMCIA III, VGA port, dvojí PS/2

Původně byl na notebooku M$-DOS 6.2 s M$ Windows 3.1. Začal jsem uzálohováním dat, která na disku byla (vesměs různé aplikace pro M$ Win) - něco z disku jsem zaarchvivoval a po disketách (nebylo to tak hrozné, bylo jich jenom osm) jsem archív přenesl na server.

Po pečlivé rozvaze jsem zvolil instalaci GNU Debian linuxu, kvůli úspornosti distribuce, dobrému manažeru instalovaného softwaru, možnosti nainstalovat holé jádro linuxu a hlavně proto, že jsem měl k dispozici instalační CD. (Větší část práce jsem dělal doma, kde připojení na internet nemám.)

Protože má T1900S problémy s bootování z diskety, musel jsem zvolit instalaci linuxu z harddisku, což nebyl velký problém. Smazal jsem většinu zbytečností na disku, zbylo asi 13MB o nichž jsem usoudil, že se mohou hodit; pak jsem použil program PQMagic, resp. jeho textovou verzi pqmagict, (který je komerční) na zmenšení DOSové partitiony na cca 26MB - kdybych neměl k dispozici tento program, musel bych smazat celý disk, vytvořit partitiony znovu, znovu nainstalovat M$-DOS a pokračovat z tohoto bodu dále, představovalo by to asi půl hodiny práce navíc; opět po disketách jsem přenesl z CD-ROM soubory (přes druhý počítač) potřebné k instalaci base-systému a spustil loadlin. Kvůli malé paměti jsem musel použít speciální image a ve volném prostoru za DOSovou partitionou vytvořit linuxu swap a malou MINIXovou partitionu, do které se natáhl root systém a spustila se normální instalace. Ta proběhla celkem bez problémů, nainstaloval jsem samozřejmě jen base-systém. Po dokončení instalace a "smoke testu" jsem spustil fdisk, zrušil MINIXovou partitionu a rozšířil swap. Následovala základní konfigurace systému, nastavení swapu, mountování ap.

Malý disk, málo paměti, černobílý display -> o X Window Systemu jsem ani neuvažoval; protože na většině počítačů potřebuji především TeX, překladač jazyka C a dobrý editor, vcelku nebyl problém všechny požadované programy nainstalovat i do nevelkého prostoru. S TeXem byla drobná potíž, protože ve všech instalacích TeXu je i v základních balíčcích dat příliš mnoho - pomohl jsem si tedy RPM instalací teTeXu 0.99cs na svém domácím počítači - prošel jsem instalační RPM soubory, z nich vybral, co přijde zkopírovat na notebook, výsledek zapakoval, rozdělil na soubory velikosti diskety a přenesl na notebook. gcc je součástí základní instalace Debianu, stejně tak Vi IMproved; ke gcc jsem ještě dodal hlavní knihovny, hlavičkové soubory a make; navíc jsem nainstaloval Midnight Commander, lynx, less, bzip2, ghostscript a některé utility pro práci s .ps soubory.

Po poměrně dlouhé době jsem objevil způsob, jak nastavit paralelní port na průchozí režim, a nějaký čas jsem doma i ve škole používal připojení paralelním kabelem. Pak se mi ještě navíc podařilo získat síťovou PCMCIA kartu, takže jsem doinstaloval balíček pro obsluhu PCMCIA zařízení a některé programy a utility užitečné/nutné pro práci v síti. V současnosti používám notebook, je-li třeba, i jako síťový terminál ve školní síti, doma zůstalo u spojení přes paralelní rozhraní.

Shrnutí: linux má k dispozici 10MB swapovací partitionu, 85MB root adresář, 25MB DOSovou partitionu - tu jsem tam nechal jednak kvůli zálohování dat, jednak proto, že v případě, že by došlo k problémům s lilem, mohu nabootovat do DOSu, spustit linux loadlinem a případné chyby napravit. Linux je na tomhle počítači zřetelně pomalejší než byl DOS, to se ovšem dalo čekat. Po instalaci většiny potřebného softwaru zbývá v linuxové partitioně ještě asi 19MB místa, což je plně dostačující. Celá instalace linuxu a většiny softwaru trvala čistého času asi tři hodiny, připočtu-li k tomu čtení manuálů, prohlížení stránek o linuxu na laptopech, procházení balíků programů na instalačním CD a další, dostanu celkový čas, který se blíží dvěma nocím - během tohoto času jsem se ovšam věnoval ještě několika (důležitějším) věcem než jen instalaci linuxu. Následné vylepšování je nepřetržitý proces, v několika případech už jsem provedl i upgrade na novější verze softwaru, ale v zásadě se dá říci, že od instalace jsem žádné vážnější zásahy provádět nemusel.

Možná vylepšení:

Pokud máte pocit, že se vám na této stránce něco líbilo nebo naopak něco nelíbilo, máte podobný notebook a běží vám na něm linux, máte podobný notebook a neběží vám na něm linux, ale chtěli byste aby na něm běžel nebo mi vůbec chcete něco sdělit, neváhejte a pošlete mi mail na dond@sirrah.troja.mff.cuni.cz.


Last update: 7.12.2k 1:35 CET dond